VII FESTIWAL TRADYCJI I FOLKLORU W DOMACHOWIE 2017

Tego roku PYRY Z POJDKĄ po Biskupiańsku.

 

 

 

 

 

Jak co roku VII Festiwal Tradycji i Folkloru rozpoczęła msza św. z Biskupiańską oprawą w zabytkowym kościele w Domachowie. Po uroczystości mszalnej przeszedł przez wioskę korowód mieszkańców w strojach ludowych.

Na scenie powitało wszystkich widowisko "Cztery Pory Roku" z okazji 45-lecia Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic w oparciu o scenariusz Krzysztofa Polowczyka i Anny Chudej. Gajdy słowackie i fujara pasterska została zaprezentowana dzięki Kapeli Słowackich Gajdoszy. Te dwa instrumenty znajdują się na światowej liście dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Z kolei dwie odmiany dudy białoruskiej przedstawił Vital Voranau dudziarz i pisarz z Białorusi.

Na scenie pojawiły się takie zespoły jak Borkowiacy, Chojnioki z Chojna, Zespół Ludowy Studzianna oraz Zespół Regionalny z Bukówca Górnego.

Ważnym punktem imprezy było uroczyste podpisanie porozumienia między Gminą Krobia i Révfülöp. W związku z tym wydarzeniem przybyła delegacja z Węgier oraz węgierski chór. Delegaci specjalnie na tą uroczystość przygotowali utwór pt. "Szła dzieweczka do laseczka". Na stoisku Węgierskim można było spróbować tradycyjnej węgierskiej zupy gulaszowej.

Swoje kulinarne specjały w Biskupiańskiej Gospodzie serwowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Domachowa, Starej Krobi, Niepartu, Panie z grupy "Kryza", "Biegaj z Krobią WOMEN" oraz nasze prężnie działające Stowarzyszenie na rzecz mieszkańców wsi Potarzyca "Razem Raźniej". Panie z Stowarzyszenia do degustacji przygotowały  "PYRY Z POJDKĄ"- PYCHOTKA ;), niech żałuje kto nie spróbował.  W ramach zapłaty za dania odbyła się zbiórka publiczna "Zbiórka dla Marcina".

Nie zabrakło również strefy zabaw dla najmłodszych. Na dzieci czekały dmuchane zami. Gratką okazało się dojenie sztucznej krowy znajdującej się na stoisku Łaciatej Wsi.

Koniec festiwalu zwieńczyła wieczorna potańcówka, w której zagrały: Kapela Dudziarska "Sokoły" z Kościana, Kapela spod Poznania oraz Kapela Koźlarska Adama Kaisera. Festiwal w Domachowie to jedna z największych imprez tego typu w regionie i z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów.

 

(K@si@)

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 132972648 osób.
realizacja 2011: studio fabryka